همانگونه که می دانیم احزاب ی در کشورهای مختلف منبع اصلی تأمین نیروی انسانی متخصص و کارآمد برای تصدی پست‌ها و مناصب ی هستند. در این مطلب به بحث احزاب ی در ایران می پردازیم.ابتدا مقدمه ای در باب احزاب ی بیان می کنیم. احزاب با جذبو تربیت نیرو و در حقیقت کادرسازی برای نظام‌های ی، هم ثبات ی کشور را تضمین می‌کنند و هم باعث رشد و نمو افراد مستعد برای اداره کاحشور می‌شوند.ازدیگر سو تعدد احزاب و رقابت بین آنها علاوه بر ایجاد نشاط یدر میان آحاد جامعه، هر کدام به نحوی نمایندگی بخشی از تفکرات مردم را به عهده گرفته و مطالبات آنان را از مجموعه حاکمیت ی پیگیری می‌کنند.

از جمله این نیروها می توان به افراد کاندیدای مجلس در رقابت های انتخابات مجلس اشاره کرد. 

آنچه ضرورت تحقیق و پژوهش در خصوص احزاب و فعالیت‌های آنها را بیشتر می‌کندمیزان اثرگذاری این گروه‌ها در فضای ی و اجتماعی و همچنین دارا بودن کارویژه های متعدد دیگر در چارچوب ی کشورها همچون تقلیل اثر انتقادات واعتراضات اجتماعی به رأس هرم ی کشور و تثبیت نفوذ ی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی قدرت حاکمه در بطن جامعه مدنی است. به ویژه کشورهایی که دارای نظام ی مردمسالار هستند و نتایج انتخابات تعیین کننده صاحبان قدرت ی است، نیاز بیشتری به شبکه‌ها و گروه‌هایی دارند کهاز طریق آنها بتوانند ضمن ارائه آموزش‌های ایدئولوژیک و تئوریک به داوطلبان مشارکت در امور ی، فرآیندهای کسب قدرت و جامعه پذیری ی رادر میان عموم ملت نهادینه نمایند. لکن در کشورهایی مثل ایران که احزاب به صورت کارکردی و عملیاتی تثبیت نگردیده‌اند و نیاز به این اهرم در میان اندیشمندان و متفکرین و اساتید علوم ی احساس می‌شود، باید تجارب کشورهایی که دارای نظام تحزب هستند مورد مطالعه و تدقیق قرار گرفته و فرصت‌ها و تهدیدات آنها شناسایی شده تا بتوان از مزایا و محاسن این الگوی ی بهره مند گردید.

 

منبع: انتخابات مجلس 98


بیمه ی ,احزاب ,کشورهایی ,قدرت ,ی، ,میان ,دارای نظام ,ی کشور ,احزاب ی منبع

مشخصات

آخرین جستجو ها

دانلود بانک اطلاعات تحصیلی شغلی فارس تفریحات سالم شاتل فایل اخبار تعطیلی مدارس و دانشگاها ترفندستان shangol شنگول - پرسش مهر 20 ساله شد درب ضد سرقت hotdecor